דומיין

מה זה דומיין

על מנת להבין מה זה דומיין ננסה להגדיר דומיין.
דומיין (באנגלית Domain), שם מתחם, הוא כתובת פיזית עליה ניתן
לבנות את האתר שלכם, כשמדובר על כתובת דומיין הכוונה היא לכתובת האתר שלכם, דוגמה לדומיין – doitdigital.co.il זהו הדומיין של האתר בו אתם נמצאים עכשיו.

וכמו לכל כתובת פיזית גם לדומיין ישנם מאפיינים מסוימים, תתארו לעצמכם בניין שנמצא בכתובת מסוימת, יש לו שייכות למדינה מסויימת, עיר רחוב ואפילו מספר בית. אותו הדבר קורה בכתובת דומיין, יש לו מאפיינים מסוימים המגדירים את הכתובת המדויקת שלו:

 • סיומות המגדירות את המדינה/ השפה – לדוגמא בישראל דומיין יקבל לרוב סיומת co.il בצרפת יקבל לרוב את הסיומת .fr וכד’ 
 • שם דומיין – הכוונה היא לשם הנמצא בין ה- www. ל- .co.il לרוב יציין את שם החברה או שם האתר שבחרתם

על מאפיינים נוספים נרחיב בהמשך.
במאמר זה תוכלו למצוא מידע על מה זה בעצם דומיין, איך הוא בנוי ומה הפרמטרים שיש לשים אליהם לב לפני רכישת דומיין.

מבנה הדומיין

מבנה הדומיין מורכב ממספר פרמטרים המאפיינים אותו, אלה מעניקים גם לנו הגולשים וגם למנועי החיפוש כמו גוגל מספר מאפיינים שעוזרים לנו להחליט אם אנחנו סומכים על הדומיין הזה והאם הוא רלוונטי לנו.

מבנה הדומיין מחולק למספר חלקים, הבנה ושימוש נכון בפרמטרים השונים ישפיעו בעתיד גם על קידום האתר בגוגל.

רוט דומיין (Root Domain)

רוט דומיין או באנגלית Root Domain הוא כתובת הדומיין ומדבר על התיקייה הראשית של כתובת האתר כמלומר לחלק הזה – domain.co.il , כלומר ללא ה- www ללא סימני אבטחה וללא נתיבים פנימיים (הסבר בהמשך).

סאב דומיין Sub Domain

סאב דומיין או באנגלית Sub Domain מתייחס לתיקייה המכילה את כתובת האתר שלכם, מדובר על החלק שמופיע בכתובת הדומיין לפני הרוט דומיין, מה שרוב האנשים מכירים כ”ה- www” גם על החלק הזה יש לבעלי האתרים שליטה מלאה, והם יכולים לבחור אם לבחור להציג את כתובת הדומיין שלהם ללא סאב דומיין בכלל או אם www או אפילו לבחור בשם אחר לגמרי.

תיקיות הסאב דומיין כפי שנאמר מכילה גם את כתובת הדומיין המרכזית שלכם (Root Domain), ישנם מספר סיבות שבגללן תרצו לחלק את כתובת הדומיין שלכם למספר סאב דומיינים:

 • הפרדה בין שפות – ישנם אתרים בעלי גרסאות שונות לשפות שונות, הפרדה של כתובת הסאב דומיין יכולה להפריד את גרסאות האתר והופעתם בשפות שונות, לדוגמא: כתובת אתר בעל תוכן בשפה האנגלית יופיע כ- en.domain.co.il והאתר הגרסה העברית שלו יופיע בכתובת he.domain.co.il תוכלו לראות איך באתר של ויקיפדיה הם עושים זאת בצורה מעולה.
 • אחסון – לפעמים בעל עסק קטן יבנה אתר מקומי בלבד, אך עסקים גדולים לפעמים סוחרים במספר מדינות, על מנת לפתוח אתר לסניפים הממוקמים רחוק אחד מהשני בעל העסק ירצה למקם כל אתר באחסון שקרוב למדינת היעד. מכיוון ותיקיית הסאב דומיין כפי שהסברנו היא תיקייה צדדית יהיה ניתן לאחסן כל תיקיה כזאת באחסון הקרוב לקהל היעד שלו.
 • הפרדה בין נישות – אתרים גדולים פעמים רבות מכילים תוכן רב ומתעסקים במספר נישות, אתר וואלה הוא דוגמא מצויינת, האתר מתעסק במגוון רב של נושאים, בניהם משחקים, חדשות, קניות, מיילים ועוד. הפרדה בין הסאב דומיינים השונים מאפשרת שליטה במגוון רב של נישות וקטגוריות, ושמירה על כתובת הדומיין המקורית.

סיומות דומיין

סיומות דומיין ממקומות מיד אחרי שם הדומיין ואומרות המון כל כתובת הדומיין שלכם, סיומת דומיין יכולה להצביע על מיקום לקואלי, לדוגמאות לסיומות לוקאליות:

 • סיומת co.il – סיומת ישראלית
 • סיומת uk. – סיומת של אנגליה
 • סיומת .fr – סיומת צרפתית

סיומות יכולות להווה את סוג בעלות האתר או עיסוקו לדוגמא:

 • org. – סיומת המסמלת ארגון מסוים (Organization)
 • gov. – סיומת ממשלתית (Government)
 • ac.il – סיומת המסמלת מוסד חינוכי כמו אוניברסיטאות (academic)

כיום ניתן לרכוש מספר רב של סיומות חדשות כמו:

 • gift. – סיומת יכולה לסמל לגולשים שהדומיין שייך לאתר העוסק במתנות
 • fitness. – סיומת המעידה על אתר שמתעסק בתזונה ובספורט

דומיין מאובטח

בכתובת הדומיין יש 2 סימנים המתריאים האם האתר בו אנו נמצאים מאובטח או לא, סימון ראשון יהיה סימן מנעול קטן לפני כתובת האתר, סימון שני יהיה תחילת כתובת האתר.
כתובת אתר שלא הותקנה לו תעודת אבטחה (SSL) יתחיל ב- http:// אתר מאובטח שכולל תעודת אבטחה מתחיל ב- https:// תוספת ה-s הקטנה הזאת מעידה על כך שהאתר מאובטח (secured) ואתם יכולים לגלוש בו בבטחה.

מה זה url

כתובת url מדברת על הכתובת המלאה והמדויקת של הדף בו אתם נמצאים לדוגמא: https://www.domain.co.il/lp כתובת ה- url מרכיבה גם את רמת האבטחה של האתר, את הסאב דומיין, שם הדומיין, סיומת הדומיין ואת נתיב ההגעה לעמוד בו אתם נמצאים.

בחירת דומיין

בחירת דומיין הינה חלק שמומלץ להתעכב עליו מעט, שם הדומיין פעמים רבות מכיל את שם החברה שלכם, לכן במידה ויש לכם שם חברה ושם המתחם פנוי זה מעולה וכדאי לכם לרכוש אותו, במידה ואין לכם שם חברה עדיין, חשבו על שם שלא תרצו להחליפו בעוד מספר חודשים.

בדיקת דומיין פנוי

על מנת לבדוק האם הדומיין פנוי כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאחד מאתרי החברות המעניקות שירות רישום דומיין, כמו GoDaddy, Namecheap וכד’ או לאחד מחברות האחסון בארץ, להקליד את כתובת ה- Root Domain כלומר ללא ה-www במידה והדומיין פנוי תוכלו לרכוש אותו ולרשום אותו על שמכם.

רכישת דומיין

לאחר שביצעתם בדיקת דומיין פנוי וברצונכם לרכוש את הדומיין חזרו לרישום הדומיין ולחצו על רכישת דומיין, לאחר מכן תתבקשו למסור מספר פרטים כמו כתובת אימייל, שם וכתובת. ולאחר מכן לעבור למסך תשלום.

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

סגירת תפריט