קידום אורגני

מהי שגיאת 404 - Error 404 not found

שגיאת 404 או באנגלית Error 404 או Http error 404, המשמעות היא שדף אינטרנט לא נמצא. לרוב שגיאה 404 תופיע בנוסח הבא: "Error 404 page not found".

סוג השגיאה מוכר כשגיאה ברמת http או באנגלית http status code, משמעות השגיאה היא דף האינטרנט אליו הגעתם לא נמצא.

במאמר הבא נסביר ממה נגרמת ואיך מתקנים שגיאת 404, האם עמודי שגיאות 404 מזיקים ל- SEO של האתר ואיך תוכלו לנצל את השגיאה לטובתכם.

ממה נגרמת שגיאה 404

שגיאת 404 יכול להיגרם מכמה סיבות, אך הסיבה העיקרית היא שכתובת ה- URL אליה הגיע הגולש לא קיימת או שגויה.
ישנם מספר סיבות שבגללן גולשים מגיעים לכתובות URL שגויות המחזירות שגיאה 404:

  • הקלדת כתובת URL שגויה – סיבה פחות שכיחה, הכוונה היא כאשר גולש מקליד בצורה ידנית את כל כתובת ה- URL של דף האינטרנט עם שגיאת כתיב, השגיאה יכולה להיות רווח בין מילים במקום שימוש בסימון כמו- "-", שגיאה בסיומת הדומיין או שגיאת כתיב.
 • דף אינטרנט שהורד מהאוויר – הסיבה הזאת נפוצה בעיקר באתרי חנות אך לא רק, נניח מדובר באתר חנות ולמוצר אליו הגעתם אזל המלאי והורד מהאתר, במקרה כזה שהעמוד אינו קיים יותר השרת יחזיר שגיאת http 404.
 • אתר ירד מהאוויר – במקרים בהם הדומיין פג תוקף ופנוי לרכישה או במקרה ובעל האתר החליט להוריד את האתר, כתובת הדומיין וכל העמודים שהיו לאתר יחזירו שגיאה 404.
 • העמוד שינה את כתובתו – לאורך הזמן דפי האינטרנט מתעדכנים ומשתנים וכך גם מבנה האתר, שינויים אלה פעמים רבות גורמים לשינוי כתובת ה- URL של דפי האתר.
 • קישורים פנימיים – ניווט בין עמודי האתר מתבצע על ידי שימוש בקישורים פנימיים, אלו יכולים להיות קישורי ניווט כמו תפריטים, קישורי טקסט או קישורי תמונה, קישורים אלו מפנים את הגולשים לדפי אינטרנט שאינם קיימים עוד (ניתן למצוא את כל הקישורים בתוכנות סריקה פשוטות כמו Screaming Frog, נרחיב בהמשך).
 • קישורים חיצוניים – קישורים חיצוניים אלו קישורים המפנים מכתובת דומיין אחת לכתובת דומיין אחרת, מצב זה נחשב קשה לפתירת שגיאת 404 מכיוון ולבעל האתר אין אפשרות לשלוט על קישור שמגיע מכתובת דומיין שונה ולכן ברוב המקרים כדי לפתור זאת נצטרך לפנות ישירות לבעלי האתר.

קישורי SiteMap.xml – קישורים אלו נובעים ממפת אתר לא עדכנית, Sitemap.xml הוא קובץ טקסט שנמצא על השרת של האתר ולא חשוף לגולשים, מטרתו היא להסביר לרובוטים של גוגל ומנועי חיפוש שונים איך לנווט באתר ומהו מבנה האתר מבחינת היררכיית עמודים, ובנויה כולה מקישורי URL.
במידה ואתם משתמשים בוורדפרס עם תוסף Yoast מפת האתר תיווצר אוטומטית ותשתנה באופן דינמי בהתאם לעמודי האתר.

איך לבדוק שגיאות 404 באתר

כדי לסרוק ולמצוא את שגיאות 404 באתר יש 2 אפשרויות: שימוש בכלי מנהל האתרים של גוגל (Google Search Console) או על ידי תוכנות סריקה אוטומטיות.

סריקת שגיאות 404 בכלי מנהל האתרים

כלי מנהל האתרים של גוגל (GSC) סורק אחת לכמה ימים את האתר שלכם ומתריע על עמודי 404 שמצא באתר על ידי קישורים פנימיים וחיצוניים שמצא ברחבי הרשת ובתוך האתר.
על מנת להגיע לרשימת עמודי 404 שהכלי מצא נווטו בתפריט הצד של המערכת אל לשונית "כיסוי", המערכת תציג עבורכם את כמות עמודי השגיאה שמצאה על גבי גרף של זמן.
בגלילה מטה תוכלו לראות רשימה של עמודי 404 שהמערכת מצאה עם כתובת ה- URL של עמוד השגיאה וקישור ישיר אליו, לאחר טיפול בעמודי 404 זכרו לסמן את העמוד במערכת כטופל על ידי לחיצה על "התעלמות" ולוודא לאחר מספר ימים שהשגיאה לא חוזרת (נרחיב על דרכי הטיפול בהמשך).

שגיאה 404

קטגוריות בבלוג

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

תוכנות סריקת אתר

על מנת למצוא את עמודי שגיאת 404 באופן יזום מבלי לחכות שגוגל תסרוק את האתר תוכלו להשתמש בתוכנות סריקה אוטומטיות, יש מספר תוכנות מוכרות כמו Spider ו- Screaming Frog שמבצעות עבורכם את העבודה.

תוכנות הסריקה למעשה מקבלות על ידכם כתובת URL, לרוב תהייה עמוד הבית, ומריצות סריקה עבור הקישורים הפנימיים באתר, התוכנה תשלח "בוט" שלוחץ על כל קישור שנמצא באתר ויתריע (בין היתר) על עמודי 404 שמצא.

בתוכנת Screaming frog הזינו את כתובת האתר במקום המיועד והריצו את הסריקה, לאחר סיום הסריקה לחצו על לשונית Response Code וסננו על פי שגיאות 4xx.

תוסף Check my links

במידה ותרצו לבדוק את כל קישורי 404 הנמצאים בעמוד ספציפי תוכלו להשתמש בתוסף בשם Check my links, זהו תוסף כרום המותקן ישירות על הדפדפן שלכם, כך תוכלו בקלות ובמהירות למצוא את כל קישורי השגיאה הנמצאים בעמוד עליו אתם מסתכלים.

האם כדאי לטפל בשגיאות 404 באתר?

בהחלט כן! שגיאות 404 פוגעות באתר שלכם מכמה סיבות מהותיות כמו נטישת גולשים מהאתר ופגיעה בנתוני הקידום האורגני של האתר.

איך לתקן שגיאת 404

כפי שכבר הבנו שגיאות 404 נגרמות בעיקר בעקבות קישורים שבורים כלומר, קישורים המפנים לכתובת URL לא קיימת, ובכדי לטפל בדפים אלו יש 2 פעולות שעלינו לנקוט:

 

 • טיפול בקישור השבור – הדבר הראשון שעלינו לעשות על מנת לטפל בקישור השבור הוא פשוט לשנות את כתובת הקישור, ניתן לעשות זאת על ידי עריכת העמוד בו הקישור נמצא ושינוי כתובת ה- URL של הקישור לעמוד אחר שקיים באתר או הסירו את הקישור לגמרי.

 

 • הפניה 301 – הפניה 301 היא גם כן סוג של Http Status Code המפנה את הגולש ואת הרובוטים של גוגל לעמוד אחר באתר, כך גם לאחר נחיתת הגולש בכתובת ה- URL השגויה הוא מופנה אוטומטית לכתובת URL שונה ותקינה אשר קיימת באתר.

בכל מקרה של עמודי שגיאה 404 יש לטפל על ידי שימוש בשני השלבים, במקרים בהם לא נוכל לערוך את הקישור, כמו במקרים של קישור חיצוני מאתר אחר נבצע הפניית 301 בלבד.

איך לנצל שגיאות 404 לטובת קידום אורגני

יש 2 דרכים בהם נוכל לנצל שגיאת 404 לטובת האתר שלנו.

 • קישורים חיצוניים – כפי שכבר הסברנו במאמרים נוספים באתר שלנו, אחת המשימות הקשות יותר בקידום אתרים הוא להשיג קישורים חיצוניים המפנים לאתר שלנו מאתרים אחרים.
  על ידי סריקת קישורי 404 באתרים אחרים נוכל למצוא קישורים חיצוניים שבורים שיכולים להיות רלוונטיים עבור האתר שלכם, כל שעליכם לעשות הוא לפנות לבעל האתר בבקשה לשנות את הקישור השבור אל האתר שלכם, כך אתם הרווחתם קישור לאתר שלכם ובעל האתר שאליו פניתם תיקן קישור שבור באתר שלו.
 • עיצוב עמוד 404 ייעודי וממיר – במידה ואתם בונים את האתר יש לכם אפשרות לערוך ולעצב עמוד 404 גנרי שיופיע בכל פעם שגולש מגיע לעמוד לא קיים (Not Found) תחת הדומיין שלכם, ובכך לאפשר לגולש להמשיך ולגלוש באתר מבלי להרגיש שהגיע לעמוד שגיאה.

איך ליצור עמוד 404 בוורדפרס

במידה ואתם משתמשים במערכת וורדפרס לבניית האתר שלכם באפשרותכם לבנות עמוד ייעודי בצורה קלה ונוחה בעזרת תוסף אלמנטור פרו.
בכדי לעשות זאת התקינו את התוסף במערכת וורדפרס שלכם לכו ללשונית טמפטים ולחצו על בונה התבנית (Theme builder), לחצו על הוסף חדש וצרו עמוד מסוג "יחיד" (Single).
עצבו את העמוד כפי שתרצו ולאחר השמירה הוסיפו תנאי חדש ובחרו בתבנית עמוד 404.
מומלץ להוסיף קישור לעמוד הבית או צור קשר (או שניהם).
למדריכים נוספים לקידום אורגני.

עמוד שגיאה 404 לא נמצא - page not found

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

סגירת תפריט