קידום אורגני

בדיקת מהירות אתר בגוגל

בדיקת מהירות אתר היא בין הפרמטרים החשובים ביותר שיש לשים עליו דגש בכדי לתת לגולשים שלכם חווית גלישה נוחה.
גם מבחינת גוגל מהירות אתר הפכה להיות פרמטר מרכזי המשפיע ישירות על הופעת האתר בתוצאות החיפוש האורגניות.

במאמר הבא נבין מדוע מהירות טעינת האתר היא פרמטר חשוב, איך ניתן לשפר את ביצועי המהירות של האתר ונלמד כיצד לבדוק את מהירות האתר על ידי שימוש בכלים למדידה ושיפור המהירות.

חשיבות מהירות טעינת האתר

אז ברור לכולם שכמה שיותר מהיר זה יותר טוב, אבל למה ועד כמה מהירות טעינת האתר משפיעה על ביצועי האתר שלנו? ולמה מהירות אתר נמוכה מזיקה לנו?

הנה 4 גורמים הנפגעים כאשר מהירות האתר שלנו נמוכה מדי:

 • אחוז נטישה Bounce Rate – את הפרמטר הזה גוגל מודדת וחושפת אותו בפני בעל האתר בכלי המדידה שלה גוגל אנליטיקס, משמעות המושג אחוז נטישה הוא גולשים שמגיעים לאתר שלכם ועוזבים מבלי לעבור עמודים באתר, נניח והגולש מחכה זמן רב מדי עד להופעת התוכן, במקרה כזה לרוב יעדיף הגולש לחזור אחורה אל תוצאות החיפוש ולבחור באתר מהיר יותר.
 • חווית משתמש User Experience – משמעות הביטוי חווית משתמש היא עד כמה האתר שלכם נוח ונגיש לגולשים, כמובן שחווית המשתמש מושפעת מגורמים רבים אך ללא ספק מהירות אתר נמוכה פוגעת בחווית המשתמש של הגולשים שלכם, כאשר הם מנווטים בין עמודי האתר.
 • יחס המרה Conversion Rate – יחס המרה הוא מדד המתייחס לכמות הגולשים באתר אל מול כמות ההמרות באתר, מהירות אתר נמוכה מכבידה על הגולשים לבצע המרות באתר ולממש את הפוטנציאל שלו. לקריאה על דרכים לשיפור יחס המרה (CRO).
 • קידום אורגני SEOקידום אורגני משמעותו הופעת האתר בתוצאות החיפוש האורגניות (הלא ממומנות) פרמטר מהירות האתר הפך להיות באופן רשמי לאחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על דירוג האתר בתוצאות החיפוש האורגניות.
  מעבר לפגיעה באחוז הנטישה, בחווית המשתמש וביחס ההמרה (שגם הם פרמטר לקידום האתר) גוגל תדרג גבוהה יותר אתרים מהירים יותר. לחצו למאמר המלא המסביר מה זה SEO.

כלים לבדיקת מהירות אתר

ניתן למדוד את מהירות האתר על ידי שימוש בכלים חינמיים לבדיקת מהירות האתר, אפילו גוגל הכינה עבורנו כלי חינמי שמודד את מהירות האתר שלנו ואף נותן הצעות לשיפור המהירות.
כיום קיימים כלים רבים למדידת המהירות אך נסקור כאן את 3 המוכרים יותר.

כלי בדיקת מהירות של גוגל PageSpeed Insights / Light House

כלי בדיקת מהירות של גוגל בעבר נקרא LightHouse והיום מוכר בשם Google PageSpeed Insights.

מבין שלושת הכלים שנציג כאן הכלי הזה המועדף ביותר מבחינתנו וזאת מכיוון שכלי ה- PageSpeed לרוב לא “מפרגן” ומצליח למצוא את כל השגיאות הקיימות בעמוד הנבדק, בנוסף הכלי מציג עבורכם את כל השגיאות שמצא ונותן לכם דרכים לשיפור מהירות הדף.

תחילה כנסו ל- Google PageSpeed Insights והקלידו בשדה המתאים את כתובת ה- URL שתרצו לבדוק.
לאחר מספר שניות הכלי יציג עבורכם את ציון המהירות בציון מ 1 עד 100 עבור מובייל או עבור דסקטופ כמו בתמונה.

בדיקת מהירות אתר בגוגל PageSpeed Insights

בגלילה מטה גוגל תתן לכם את הנתונים שהשפיעו על הציון ותציע לכם הצעות לשיפור המהירות, חלק מההצעות דורשות התעסקות בקוד ואחסון וחלקם תוכלו לבצע בעצמכם נרחיב בהמשך.

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

כלי מדידת מהירות GTmetrix

כלי מדידת המהירות של GTmerix מציג את תוצאות המהירות עבור דסקטופ בלבד ומעניק ציון באותיות (A,B,C…) ובנוסף ציון באחוזים על עמידה בפרמטרים ספציפיים, הסיבה שהכלי נוח הוא מכיוון שההצעות לשיפור שהכלי מציע ברות יישום וברורות יותר, כמו שימוש מופחת בהפניות (301/302), צמצום CSS ו- JS, הימנעות מדפי שגיאה 404 וכד’.

בנוסף ל- GTmetrix יש פיצ’ר נחמד של השוואה בין שני עמודים או אתרים שונים, כך תוכלו לבצע השוואה ביניכם לבין המתחרים שלכם ותוכלו לראות באופן ברור ונוח כיצד לעקוף את המתחרה בפרמטר המהירות.

כלי בדיקת מהירות Pingdom Website Speed Test

פינגדום הוא כלי פשוט אך די פופולרי, בכלי תוכלו לבצע בדיקת מהירות לפי מרחק מארצות מסוימות, מכיוון וישראל אינה אופציה בחרו באחת מארצות אירופה המוצעות.
הזינו את כתובת הדומיין אותו תרצו לבדוק ובחרו יעד ממנו תתבצע הבדיקה, הכלי ייתן לכם את ציון המהירות על פי הפרמטרים הרגילים, בנוסף תוכלו למדוד את ציון המהירות של האתר ממדינות אחרות, אופציה נוחה למשתמשים ב- CDN.

פינגדום נותן ציון כללי של טעינת האתר, זמן עד לטעינה מלאה של העמוד, משקל של כל קבצי האתר ומספר בקשות שנמצאו בעמוד.
סך הכל הכלי די פשוט ולא מרחיב יותר מידי על אפשרויות לשיפור.

טיפים לשיפור מהירות האתר בחינם

על מנת לשפר את מהירות האתר יש מספר פעולות שתוכלו לבצע ללא צורך בתכנות בכלל, אפילו בלי לדעת  לקודד.

 • אופטימיזציית גדלי תמונות – לרוב תמונות מצולמות מועלות לאתר בכמות פיקסלים רבה יותר מגודל המסך בו הם מוצגות, על מנת לצמצם את משקל התמונה שמרו עותק נוסף של התמונה בגודל בו היא תהייה מוצגת באתר, נניח והתמונה היא התמונה הראשית באתר היא תוצג במקרה הנורא ביותר בגודל של 1920 פיקסל רוחב (גודל של תצוגת דסקטופ).
  צמצום כמות הפיקסלים של התמונה מורידה באופן משמעותי את משקל הקובץ לפעמים ממספר MB ל- KB בודדים.
 • דחיסת תמונות – לפני העלאת תמונה לאתר תוכלו לבצע דחיסה לקובץ בתוכנות ענן חינמיות כמו tinyPNG ועוד, פשוט גררו את הקובץ והכלי יבצע דחיסה באופן אוטומטי ויאפשר לכם להוריד את הגרסה הקלה יותר.
  שימו לב, בצעו דחיסה פעם אחת לכל קובץ, דחיסה מרובה של אותו הקובץ יפגע באיכות וחדות התמונה.
 • תוסף דחיסת מדיה – במידה ואתם משתמשים בוורדפרס תוכלו להוריד תוסף לכיווץ תמונות וקבצי מדיה כמו Smush / TinyPixel וכד’, תוספים אלו יסרקו את קבצי המדיה באתר ויבצעו דחיסה נוספת לקבצים.
 • ייבוא קבצי וידאו – במידה והאתר שלכם מכיל קבצי וידאו שהועלו ישירות למדיה באתר זה יכול להכביד משמעותית על משקל האתר.
  במקום זאת, העלו את הסרטון לפלטפורמות כמו Youtube או Vimeo הטמיעו את קוד ההטמעה באתר, כך במקום שהקובץ יכביד על השרת שלכם הוא יימשך מאתר אחר. 
 • דחיסת קבצי CSS ו- JS – קוד האתר מורכב מכמה סוגי שפות כל אחת וההשפעות שלה, קבצי CSS אלו הם קבצי קוד המשפיעים על עיצוב של האתר וקבצי JS אלו קבצים האחראים על הדינמיות באתר, כדי לצמצם את משקל הקבצים ניתן לבצע דחיסה על ידי שימוש בתוספי קאש (נרחיב בהמשך), שימו לב, שימוש באופציה הזאת עלול לפגוע בנראות האתר, הקפידו לשמור גיבוי לפני השימוש בה.
 • שימוש בטעינה איטית Lazy Load – במקרים בהם קיים באתר עמוד המכיל קבצי מדיה רבים כמו עמוד פרוטפוליו, גלריות וכד’ בצעו שימוש בטעינה איטית (Lazyload) על ידי שימוש בתוסף מתאים.
 • ניקוי מטמון (Cache) – כאשר גולש נכנס לאתר ללא שמירת מטמון הבקשה להופעת הדף מועברת דרך השרת, כאשר ישנה שמירת מטמון מערכת הניהול שומרת את קבצי האתר אצלה וכאשר הגולש מגיע לאתר היא זורקת לו את הקבצים האחרונים השמורים אצלה.
  כאשר מבוצעים שינויים בעמודים ולא מנקים את קבצי הקאש הישנים, הם נשמרים ומכבידים על האתר, לכן מומלץ לבצע ניקוי קאש אחת לכמה ימים.
  קיימים מספר תוספי קאש שיאפשרו לכם לבצע את כל התהליך באופן כמעט אוטומטי כמו WP-Rocket, WP Total Cache וכו’.

השפעות נוספות על מהירות האתר

מעבר לפעולות לשיפור המהירות שיש לנקוט, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על מהירות טעינת האתר.

 • אחסון – אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על מהירות האתר שלכם הוא שרת האחסון עליו האתר נמצא, במידה והשרת איטי מדי, דחוס או מקבל הרבה פניות בכל יום (כמו במצבים שהאתר מאוחסן יחד עם אתר חדשותי גדול) וכו’ מהירות האתר שלכם תפגע משמעותית.
  כמו כן המרחק הפיזי מהשרת לגולש מהווה פרמטר, נניח שהאתר מאוחסן בארה”ב וגולש מישראל מנסה לטעון את האתר, הבקשה תשלח ממרחק  גדול יותר וכתוצאה האתר יטען לאט יותר, שימוש בשרתי CDN – Content Delivery Network כלומר, שימוש ברשת שרתים מפוזרים ברחבי העולם וכאשר הגולש מנסה להגיע לאתר המערכת מאתרת את התוכן מהשרת שהכי קרוב פיזית לגולש ובכך מקצרת את זמן התגובה.
 • פלטפורמת ניהול תוכן CMS – מערכת ניהול התוכן היא המערכת עליה נבנה האתר, מערכות שונות יוצרות קידוד שונה ויוצרת באופן אוטומטי קבצי מדיה וסקריפטים, שימוש במערכת נקייה כמו מערכת וורדפרס לבניית האתר שלכם שומרת באופן טבעי על קוד נקי ואתר מהיר עד כמה שניתן, לקריאה נוספת על קידום אתר בוורדפרס.

 

 • מהירות גלישה – מהירות גלישה מתייחסת למהירות האינטרנט של הגולש ולא למהירות טעינת האתר, לכן כאשר אתם מגיעים לאתר אינטרנט ומחכים מספר שניות להופעת האתר אך בכלי Google Speed Insights התוצאות טובות בדקו את מהירות הגלישה של האינטרנט שלכם (במקרה הזה אין השפעה על ביצועי האתר).

 

בדיקת מהירות לאתר אינטרנט

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

סגירת תפריט