כלים לקידום אתרים

כלי מנהל האתרים Google Search Console

כלי מנהל האתרים של גוגל או בשמו GSC) Google Search Console), נקרא בעבר Google Webmaster Tools הוא כלי רישום אתרים לאינדקס החיפוש של גוגל וניהול האתר בקונסולת החיפוש של גוגל.
בכלי הניהול תוכלו לעקוב אחר נראות האתר שלכם בחיפושים בגוגל על ידי סטטיסטיקות שונות כמו קליקים, המרות וכד', תוכלו לעקוב אחר פעולות חיצוניות ואזכור האתר שלכם ברשת האינטרנט, לנהל את המצב הטכני של האתר שלכם מול גוגל ואפילו לקבל הודעות על תקלות באתר.
לכן, הרשמה לכלי מנהלי האתרים הוא בין הפעולות הראשונות שיש לעשות לאחר בניית האתר.

במאמר זה נרחיב על אופן השימוש בקונסולת החיפוש של גוגל (GSC), אופציות הניווט במערכת מעקבים ושימושים שונים, אז בואו נתחיל.

מה זה כלי לניהול אתר

כלי ניהול אתרים (Search Console) הוא כלי המשמש מנועי חיפוש שונים כמו יהו (Yahoo), בינג (Bing) וכד' לקבל מידע נוסף אודות האתר שלכם ועוזר להם לדרג את האתר שלכם במנוע החיפוש שלהם, לבעלי האתרים הכלי מאפשר לרשום את האתר שלהם באינדקס החיפוש שלהם, ממש כמו באינדקס רגיל כמו B144, מדרג ועוד רבים אחרים.

על ידי רישום אתר לכלי ניהול אתרים תוכלו לאפשר תקשורת ביניכם לבין מנוע החיפוש, מהצד של מנהל האתר תוכלו לבקש מידע והתראות שונות ומצד מנוע החיפוש הוא יקבל מידע חיוני כמו: מידע אודות המצב הטכני של האתר, היררכיה, מידע על דפים שניתן לאנדקס או לא, וכמובן לאפשר לה לדעת שהאתר שלכם בכלל קיים.

Google Search Console בגרסה החדשה

במהלך השנה וחצי/ שנתיים האחרונות גוגל תהליך של שינוי הממשק והשימושים במערכת והחלה לאפשר שימוש בשני הממשקים, הממשק החדש והממשק הישן, עם הזמן יותר ויותר דוחות הוגבלו במערכת הישנה והועברו לשימוש במערכת החדשה בלבד.
נכון להיום Google Search Console עבר באופן מלא לגרסה החדשה.

חיבור אתר לגוגל search console

תחילה על מנת להירשם לגוגל סרץ' קונסול (GSC) אתם תצטרכו להתחבר עם חשבון ג'ימייל (Gmail), תוכלו להתחבר עם החשבון שלכם אם אתם בעלי הנכס או עם ג'ימייל של בית העסק (ניתן לשנות את ההרשאות בכל עת).
בגרסה החדשה של Google Search Console ניתן לבחור האם תרצו לשייך את כל כתובת הדומיין למערכת או סאב דומיין (SubDomain), לרוב השימוש יהיה לכל הדומיין אלה אם כן האתר מחולק למספר סאב דומיינים ואתם לא מנהלים את כולם.

לאחר מכן תתבקשו לאמת את הנכס, ישנם 5 דרכים שונות לאימות הנכס.

דרכי אימות לנכס

 • גוגל אנליטיקס (Google analytics) – השיטה האהובה עליי, פשוט מתחברים עם אותו חשבון גוגל Gmail שמחובר לחשבון האנליטיקס שלכם והנכס מאומת
 • הורדת קובץ HTML – באופציה זו תתאפשר הורדה של הקובץ, עליכם להעלות אותו לתיקייה הראשית של האתר שלכם לצורך אימות (לא להסיר לאחר האימות אחרת גוגל לא תקבל ולהציג נתונים).
 • הטמעת תגית HTML – בחירה באופציה זאת תחשוף בפניכם תגית HTML, תעתיקו אותה ותדביקו אותה באזור ה-  בכל דפי האתר.
 • שימוש ב- GTM) Google tag manager) – מנהל התגיות של גוגל מאפשר הטמעת קודים באתר וניתן דרכו להטמיע את תגית ה- HTML, דורש גם כן הטמעת קוד של GTM ב-.

אימות דרך ספק DNS – בחירה באפשרות זאת מצריכה מכם להיכנס לאתר של ספק הדומיין שלכם ולהעתיק את הקוד שסופק לתצורת ה- DNS.

אימות אתר ב- Google search console
כלי מנהל האתרים של גוגל

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

ניווט ושימוש בכלי מנהל האתרים

לצורך הניווט במערכת ניתנים ניתן התפריט העליון המאפשר מספר אופציות לניווט כללי:

ניווט בגוגל סרץ' קונסול - GSC
  • תפריט ההמבורגר (1) – לחיצה עליו תסתיר או תחשוף את תפריט הצד .
  • לחיצה על הלוגו (2) – תוביל לעמוד הראשי של הנכס מכונה "סקירה כללית".
  • שורת החיפוש (3) – מאפשרת סקירה של כתובת URL בתוך הנכס/ האתר (נרחיב בהמשך).
 • סימן שאלה (4) – תספק לכם מידע על העמוד או הדוח בו אתם נמצאים ותאפשר חיפוש מידע על דוחות נוספים במערכת.

על מנת לנווט בין הדוחות והשימושים העיקריים במערכת אנו נשתמש בתפריט הצד של מערכת הניהול, נתחיל מלמעלה למטה.

בחירת נכס

על מנת לנווט בין הנכסים (אתרים) השונים שבבעלותכם לחצו על הלשונית שנמצאת מעל  "סקירה כללית", לחיצה על שם הנכס תפתח לכם רשימה של הנכסים בבעלותכם ותאפשר ניווט בין הנכסים.
על מנת לחפש נכס מסויים כתבו את שם הדומיין בשורת החיפוש, ובחרו את האופציה המתאימה (שימו לב במידה ויש מספר וריאציות לאתר לבחור את הנכונה ביותר).
בתחתית הרשימה תתאפשר לכם האופציה להוסיף נכס חדש.

סקירה כללית

סקירה כללית מאפשרת מבט על הדוחות השוטפים כמו ביצועים, שגיאות כיסוי (שגיאה 404) ושיפורים אפשריים (נרחיב בהמשך).

ביצועים

בין הדוחות הרלוונטיים ביותר שמערכת Google Search Console מאפשרת הוא דוח הביצועים, הדוח מציג נתונים בצורה ויזואלית בחלק העליון של המסך ונתונים סטטיסטיים בחלקו התחתון של הדוח, נתחיל בסקירה מלמעלה למטה.

שורת הסינון  – מאפשרת מספר סינונים לעבודה עם הדוח:

 • סוג החיפוש – מאפשר לסנן תוצאות חיפוש לכלל תוצאות החיפוש, תוצאות הופעה בחיפוש בגוגל תמונות ותוצאות הופעה בקבצי וידאו.
 • תאריך – מאפשר סינון של התוצאות בטווחים מובנים, שבוע, חודש, 3 חודשים וכד' או בטווחים בהתאמה אישית,ומאפשר לערוך השוואה בין תקופות.
 • הוספת סינון נוסף – מאפשרת להוסיף סינון על פי הכלה של ביטוי בשאילתות, סינון על פי מדינה, עמודי נחיתה ספציפיים וסינון על פי סוגי המכשירים.
 • גרף ויזואלי – ניתן לראות מעל הגרף 4 קוביות המראות את מספר הקליקים, סה"כ הופעות, שיעור הקליקים (CTR) והמיקום הממוצע על פי הסינון שהגדרתם, לחיצה על ריבוע מסוים תציג או תסתיר את הפרמטר על גבי הגרף הוויזואלי.

בדוח הסטטיסטי תוכלו לבחור האם להציג את הנתונים על פי: שאילתות חיפוש, דפי נחיתה (כתובת העמוד אליו הגיעו הגולשים), מדינות, סוגי המכשיר בו הופיע האתר או תצוגת הופעות לפי תאריך.

מתחת תופיע לכם אפשרות לערוך סינונים מתקדמים וייצוא נתונים לקובץ CSV ומתחת יופיעו לכם כל הנתונים אותם ביקשתם להציג בטבלה. שימוש נכון בנתונים אלו יוכלו לעזור לכם לקדם את האתר שלכם בגוגל, בהמשך נרחיב כיצד ניתן להשתמש בדוח הביצועים לטובת קידום אורגני.

בדיקות דף

שליחת URL ספציפי לאינדוקס, ניתן להשתמש לאחר עדכון עמוד מסוים או העלאת פוסט חדש, ניתן להגיע גם על ידי העתקת כתובת ה- URL בתפריט העליון. מומלץ לא לעדכן כל פעם שעולה עמוד חדש ולתת לגוגל למצוא בעצמה עמודים חדשים באתר.

כיסוי

תחת לשונית כיסוי תוכלו לראות את כמות העמודים המאונדקסים בגוגל ובמידה וקיימת כתובת URL המחזירה שגיאת 404 יופיעו לכם מספר העמודים המחזירים שגיאת 404 וכתובת URL מדויקות על מנת לטפל בתקלה.

ניווט בכלי מנהלי האתרים

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

sitemap

לשונית sitemap מאפשרת לכם לעדכן את גוגל בכתובת מפת האתר sitemap.xml, ושליחת בקשה לעדכון מפת האתר במקרים רלוונטיים כמו לדוגמה במקרה של שדרוג אתר.

נוחות השימוש בניידים

בעבר הדוח הזה היה מחובר יחד עם דוח "כיסויים" אך הופרד בשל התמקדות בשגיאות נוספות לניידים בשל התפתחות מנגנון Mobile First Index.

בדוח זה תוכלו לקבל התראות בין אם עמודים מסוימים מחזירים שגיאת 404 אך בנוסף תקבלו התראות במידה וישנה חוסר נגישות בעמודים מסוימים במכשירים הניידים.
לדוגמה, במידה ואלמנטים קרובים מדי זה לזה ניסיון לחיצה במסך מובייל יכולה להיות לא מובנת לאיזה אלמנט התכוון הגולש בשל גודל האצבע לעומת גודל המסך.

נתיבי ניווט BreadCrumb

נתיבי ניווט מוכרים כ"פירורי לחם" (BreadCrumb), הם נתיב טקסטואלי העוזר לגולש ולגוגל להבין את מסלול הניווט באתר עד להגעה לעמוד יעד ספציפי, להרחבה על פירורי לחם לחצו כאן.

תיבת חיפוש Sitelink

במידה והאתר שלכם בנוי בצורה נכונה בעל מבנה קישורים פנימיים נכון תוכלו לקבל מידע לגבי תוספי Sitelinks, תצוגת Sitelink מעניקה תוצאות עשירות במנוע החיפוש כאשר אתר שלכם מופיע בשאילתות מסוימות.
לדוגמה, אם תרשמו שם מותג בגוגל לרוב יופיע לכם עמוד הבית של המותג ומתחתיו עמודים נוספים שיכולים להיות רלוונטיים עבור הגולש כמו, צור קשר, אודות, בלוג וכד'.

פעולות ידניות

כמעט ולא יוצא להשתמש בלשונית הזאת וטוב שכך, לשונית "פעולות ידניות" מאפשרות לגוגל לשלוח אליכם שגיאות קריטיות שבדרך כלל נשלחות לאחר ענישה, כל עוד לא עשיתם עבירה יוצאת דופן תראו הודעה שאומרת "לא זוהו בעיות".

בעיות אבטחה

כשמו כן הוא, במידה וגוגל זיהתה פריצות לאתר היא תתריע על כך וכאן תוכלו לגלות זאת (במידה ופרצו לכם לאתר עדיף שאתם תגלו את זה ולא גוגל), גם כאן השאיפה תמיד לקבל את ההודעה "לא זוהו בעיות"

קישורים

לשונית "קישורים" לשני סוגי דוחות, דוח קישורים פנימיים ודוח קישורים חיצוניים.
דוח קישורים פנימיים מאפשר לקבל מידע על כמות הקישורים הפנימיים בתוך האתר ועל ידי כך מאפשר מבט על לאופטימיזציית קישורים פנימיים לאתר.

דוח קישורים חיצוניים מאפשר מבט על בחלוקה ל- 3 דוחות:

 • דפים מקושרים מובילים – כמות הקישורים שכל עמוד באתר קיבל
 • האתרים המקשרים המובילים – מציג את האתרים מהם האתר שלכם קיבל קישור ואת כמות הקישורים שהנכס שלכם קיבל מאותו אתר.
 • הטקסט המקשר המוביל – מוכר גם כ- "קישור עוגן" או Anchor Text, בעצם מדובר על הכיתוב של הקישור המפנה. 

בכל דוח תוכלו להיכנס ולראות פרטים נוספים אודות הקישורים היוצאים/נכנסים.

לשונית מפת אתר ב- Google Search Console

רוצה שנחזור אלייך?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים

רוצה אתר וורדפרס משלך?

השאיר לנו פרטים ונחזור בהקדם

סגירת תפריט